KONUT DEĞERLEMESİ

10.2.2009

Bölgemiz ;

Bizler, bölgenin 2003 yılından itibaren hızlı gelişimine ve değer artışına tanıklık ettik. Bunda ekonomik şartlar ve Göktürk’ün ormanın çevrelediği, özel konumu da etkili oldu. Talebin eğitimli ve genç nüfustan gelmesi özenilir bir muhit yarattı.

Arzın çok olmayışı planlı yapılaşma Göktürk adını standart üstü bir çizgiye getirdi.

Emlak ta bugünkü durum ;

Global kriz gittikçe derinleşerek Türkiye’yi de etkilemeye başladı. Uzmanlar 2009 yılının kayıp bir yıl olduğunda hem fikirler. Bütün yatırım araçları gibi emlak ta değer kaybediyor. Ama unutmamak gerekir ki diğer yatırım araçları değersiz kağıtlara dönüşürken, emlak, değeri düşse de varlık olarak elde kalmaya devam eder.Kriz süresince yatırım yapmak ürkütücü olacaktır. Herkes likit kalmak isteyecektir. Ancak parası olanlar için bu dönem fırsata da dönüşebilir.Değeri düşen tüm varlık çeşitleri arasında en doğru yatırım aracı Gayrimenkul dür.Bizlerde konunun uzmanı olarak 2010 yılının tıpkı 2007 gibi parlak bir yıl olacağını, finansman kaynaklarının 2009 ortalarında ucuzlamaya başlayacağını bekliyoruz. Bu durumda 2009 gayrimenkul alımı için en doğru zaman gibi görünüyor. Yani ibre Alıcılardan yana.Satışta Profesyonel Yardım

Satıcılar için ise tavsiyemiz eğer acil satmak zorunda değillerse bu dönemi bekleyerek veya kiralama yoluna giderek atlatmaktır. Ancak, eğer satma ihtiyacı varsa fiyatın günün koşullarına göre belirlenip, doğru profesyonel yardım da alınarak, satışın en iyi şartlarla yapılmasıdır.

Mal sahiplerimiz bizlerden değerleme isterler, bizde objektif olarak değerlememizi yaparız. Ancak satış fiyatını ilan ederken hep en yüksek fiyat seçilir. Bu sürecin uzaması demektir. Evin kendi değeri yanında piyasa koşulları da çok önemlidir, bunu unutmamak gerekir. Bir başka dezavantaj da genelde fiyatların Dolar olarak belirlenmesidir. Daralan piyasada stabil olmayan kur değeri, talebi menfi etkilemektedir. Böyle dönemlerde fiyatı TL olarak ilan etmek en doğrusudur.

Daha öncede belirttiğimiz gibi Göktürk bölgesinde arsa arzı sınırlıdır. Dolayısıyla sisteme girecek yeni konut sayısı da azdır. İstanbul’un gelişen diğer bölgeleriyle kıyaslanamaz. Bu da bölgenin daha az katlı ve yeşil alanlara sahip konutların olduğu, herkesce tercih edilen, özel bir belde olmasını sağlamıştır.

Bölgeninin ormanlarla çevrili oluşu; görsel zenginliğinin yanısıra sağladığı tertemiz havayla bölgeminizin adeta ciğerleri durumunda.En büyük korkumuz 2B diye bilinen ve orman vasfını yitirdiği iddia edilen orman alanlarının satışı ile bu yeşil dokunun yoğun yapılaşmaya açılarak tahrip edilmesi.

Yüksek ve yoğun yapılaşmadan kaçınarak , villa tarzı yapılaşma uygulanmalı kat yüksekliği ve kat sayısı mutlaka sınırlandırılmalı.Bir profesyonel ve bir hemşehri olarak yapılaşma sınırlarının korunmasını ve çıkan 2B yasası ile de yeni oluşan arsaların imar izinlerinde dikkatli olunması gerektiğini düşünüyoruz.

Çiğdem NasehCITYSIDE Kemer Ream Estate<< Geri Tüm haberler için tıklayınız. İleri >>


Bizden Haberler
08.07.2011 KONUT KİRA GELİRLERİ...
30.03.2011 2B YASA TASLAĞI
24.03.2009 KİRA GELİRLERİ VERGİLENDİRİLMESİ


Emlak Yaşam Haberleri
27.10.2017 iki design group,...
27.10.2017 Yapı Merkezi’nden 3...
26.10.2017 NG Residenceta 4 bin...